Chov Fríských koní v ČR

10. února 2007 v 15:20 | Lucka S. |  Obrázky, plemena
Chov fríských koní v ČR
rozhovor připravila: Hana Herčíková
Fríský kůň má u nás stále více příznivců. Pozvala jsem proto k rozhovoru na téma "Plemenní hřebci v ČR" pana Ing. Filipa Ermise. Je to člověk, který se již několik let zajímá o chov tohoto nádherného plemene, a dá se říci, že je dnes pravděpodobně největším odborníkem pro fríské koně v ČR.
Co říkáte na masové dovážení mladých hřebečků do Čech?
V současné době došlo opravdu k velkému rozmachu dovozu Fríských koní do ČR. Bohužel dochází k situaci, kdy se k nám dostávají koně kvalitativně na průměrné, někdy až podprůměrné úrovni za cenu průměrnou až nadprůměrnou. Kupujícími jsou ve většině případů lidé, pro které je to úplně první koníček v jejich životě a to nehovořím o tom, že v podstatě první Fríský kůň, kterého měli možnost vidět ve skutečnosti. Dochází pak často k tomu, že si budoucí majitelé kupují sice milého přítele, ale s představou potencionálního šampiona - plemeníka. Avšak mnozí procitnou při svodu, neboli tzv. předvýběru hřebců.
Jak probíhá výběr vyvolených?
Při předvýběru se setkávají potencionální plemeníci z celého regionu a pokud jsou vybráni, postoupí do výběru plemeníků, ten se koná jednou ročně v Holandském Leewardenu. Shromáždí se vždy nejlepších 200-250 koní z celého světa a jsou zde vybíráni hřebci, kteří se zúčastní (placené) testace ve výcvikovém středisku v Drachten. Počet těchto jedinců je každý rok podobný, jedná se o 25-30 hřebců, kteří jsou vybíráni na základě vynikajících původů, exteriéru a samozřejmě také pohybu, bylo by však velmi zdlouhavé všechny tyto vlastnosti podrobně popisovat.
Samotná testace probíhá po dobu 10 týdnů a je ukončena dvoudenní závěrečnou zkouškou hřebců v jednotlivých disciplinách, která se koná za přítomnosti veřejnosti. Patří tam drezura v zápřahu, drezura pod sedlem, tzv. Showproef v zápřahu, další hodnocená kritéria jsou chování ve stáji po dobu testu, pracovitost a charakter. Hřebci, kteří v testaci a konečné zkoušce uspějí nejlépe se stávají plemeníky.
P1010156
Po návštěvě Holandska a několika chovatelů jsem pochopila, že boj o získání nadějného hřebečka, který může jednou živit svého majitele, je v této zemi opravdu urputný. Jaká zkušenosti máte Vy?
V krátkosti Vám napovím, jak složitá je cesta malého narozeného hřebečka k cestě potencionálního plemeníka a hlavně, jak zdlouhavá je pro samotného chovatele. Základem je, aby vůbec měl ve svém chovu tak kvalitní matku, ze které by vhodným a také částečně šťastným výběrem otce vzešel potencionální, podotýkám jen potencionální plemenný hřebeček.
Vžijte se sami do role chovatele, který se snaží po několik generací takovéto hříbě vyšlechtit a pokud se Vám to podaří, představte si, že by jste dané hříbě prodali. Nevím jak Vy, ale já bych to neudělal a pokud ano, tak za takovou cenu, která by léta dřiny a odříkání, související s chovem koní, zaplatila.
Další kapitolou jsou v Holandsku lidé zvaní hengstenhouders, jsou to majitelé plemenných hřebců, kteří tyto hřebečky kupují a odchovávají do věku 3 let, kdy se mohou poprvé zúčastnit předvýběrů. V průměru tito lidé ročně kupují 20-30 mladých jedinců ve věku 6 měsíců a z toho pouze jeden až dva jsou ve třech letech předvedeni k předvýběrům, zbytek je prodán obchodníkům, nebo lidem, kteří chtějí koně pro radost, jak pod sedlo tak do zápřahu.
Kde jste poznal fríské koně?
Fríské koně se stali mým velkým koníčkem a díky mému bývalému zaměstnavateli jsem měl tu možnost a čest být součástí výcviku hřebců v testaci v Drachten. Osobně jsem mohl na vlastní oči posoudit tisíce fríských koní, a proto je pro mne velmi zarážející, když se v České republice setkávám s novými majiteli Friských koní, převážně hřebečků, kteří žijí bohužel v přesvědčení, že právě jejich hřebec bude novým vyvoleným. Tím nechci snižovat kvalitu a krásu jednotlivých koní, ale upřímně, ať se každý zamyslí, nad již zmíněnou realitou. Tímto rozhovorem chci reagovat pouze na momentální situaci v ČR a v žádném případě Vás nechci odrazovat od koupě těchto krásných ušlechtilých koní.
Doufám, že Vám právě ten Váš frísáček bude dělat radost a zažijete společně spoustu krásných chvil.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Aktuální články

Reklama